מדריך מקוצר לקניית מזון

כאשר מאמצים בעל חיים חדש אחת הקניות הראשונות שעורכים היא קניית מזון.
מלבד החשיבות להרכב המזון קיימת חשיבות למספר הארוחות הניתנות ביום (במקרה שבעל החיים אינו מוזן באופן חופשי כלומר שצלחת האוכל מלאה כל הזמן).
במאמר הבא נערוך סקירה קלה שמטרתה לסייע לכם לבחור את המזון המתאים ביותר לבעל החיים שאימצתם.

מזון לכלבים

ראשית, המזון שאתם בוחרים חייב להיות מותאם לבעל החיים- מזונות יעודיים לחתולים עבור חתול ויעודיים לכלבים עבור כלב.
חשוב להבין שאסור להאכיל לאורך זמן חתולים במזונות כלבים ולהיפך. הסיבה לכך היא שבזמן שחתולים הם טורפים הכרחיים וזקוקים בעיקר לבשר ולמרכיבים שמקורם מן החיי, כלבים בטבע מבססים חלק מתזונתם על מרכיבים צמחיים.
לכן, מזונות לחתולים חייבים להכיל % חלבון גבוהה ביחס למזונות כלבים, וכן נוטריינטים החיוניים לחתולים אינם בהכרח חיוניים לכלבים ולהפך, ובהתאם המזונות שלהם מכילים או שאינם מכילים נוטריינטים אלו.
בנוסף לסכנה בחוסרים יש גם סכנה בעודפים, למשל חתולים נוטים יותר לחסימות דרכי השתן מכלבים ולכן מזונם מכיל פחות מינרלים העלולים לגרום ליצירת אבנים בדרכי השתן.

הנקודה החשובה הבאה היא גיל בעל החיים-
1. גורים יונקים- גורי כלבים יונקים עד גיל 4 שבועות לערך וגורי חתולים יונקים עד גיל 9 שבועות לערך. קיימת חשיבות אדירה להזנה המבוססת על חלב אם ולכן הקפידו שלא לקחת גורים מאימותיהם לפני גיל גמילה. במקרה שאימצתם גור יתור שעדיין יונק ניתן לקנות אבקת חלב יעודית לגורי חתולים/כלבים, או להכין בבית תערובת המזכירה בנוטריינטים שמכילה את ההרכב של חלב האם- עבור כלבים: כוס חלב + כפית שמן צמחי + 2 חלמונים + טיפת תערובת ויטמינים לתינוקות. עבור חתולים: חצי כוס חלב + חלמון + טיפת תערובת ויטמינים לתינוקות + 1500 מ"ג סידן. גורי כלבים וחתולים יש להאכיל 6-8 פעמים ביום בעזרת מזרק/פיפטה/בקבוק, בשבוע הראשון בערך 15 מ"ל ביום ולהוסיף 2-3 מ"ל כל שבוע.
2. גורים אחרי גמילה- מומלץ להאכיל גורים לאחר גמילה במזון יבש המיועד לגורים, ושמותאם לגודל העתידי שלהם, משתי סיבות- א. גודל הכופתאות מותאם לגודל הגור ומקל עליהם להתמודד עם המזון ב. גזעי ענק נוטים לגדילה מהירה המובילה לבעיות שלד, ובגיל 6 חודשים מומלץ להעבירם למזון פחות מרוכז המכיל פחות סידן. גורים עד גיל 6 חודשים מומלץ להאכיל 3 פעמים ביום, ובין גיל 6 חודשים לשנה פעמיים ביום. מעבר לגיל שנה אפשר להאכיל פעם ביום. חשוב לשים לב כאשר מאכילים מספר פעמים ביום שמחלקים את המנה הדרושה לבעל החיים ושלא מזינים אותו בכמות הגדולה פי כמה ממה שצריך.
3. בעלי חיים צעירים- בעלי חיים "צעירים" הם בגיל שבין שנה ל-7 שנים בכלבים מגזעים קטנים ובחתולים, ובין שנה ל5 שנים בכלבים מגזים גדולים. קיים מגוון מזונות העונים על צרכיהם של בעלי חיים צעירים, אלא אם מדובר בבעל חיים עם בעיה בריאותית מסוימת, ומומלץ להאכילם במזונות יבשים המיועדים להם. כמובן שאפשר לצ'פר אותם מידי פעם במזון רטוב מקופסאות שימורים, אך כדי למנוע מהם להתרגל ולהפוך לבררנים (ולא להסכים לאכול רק מזון יבש) יש להקפיד שלא להאכילם כל יום במזון רטוב.
4. בעלי חיים זקנים- מעבר לגיל 7 בחתולים וכלבים מגזעים קטנים או לגיל 5 בכלבים מגזעים גדולים בעל החיים עלול להראות בעיות בריאותיות שמקורן בתהליכי ההזדקנות ובהם ירידה בפעילות גופנית, בעיות שיניים, אובדן חוש טעם וריח, בעיות מפרקים ובעיות הקשורות לשינויים מוחיים. בעיות אלו עלולות להוביל להשמנת בעל החיים או לאובדן משקל, כתלות בתהליכים הספציפים המופיעים בתהליך ההזדקנות. בהתאם, מזונות המותאמים לבעלי חיים מבוגרים מטרתם להאריך את חייהם תוך שמירה על איכות החיים שלהם. לכן, במזונות לכלבים מבוגרים יש תוספים שמטרתם לתמוך בפרקים ובמערכת העצבים, וכמויות חלבון המותאמות לדרישותיהם וליכולת העיכול שלהם. כמובן שבמקרים של בעלי חיים זקנים עם בעיות בריאותיות כילייתיות / לבביות וכדומה יש להזין באופן ספציפי במזונות המיועדים להם. בנוסף חשוב לציין כי במקרה של בעיות שיניים/חניכיים המגבילות את בעל החיים באכילת מזון יבש ניתן להוסיף מעט מים פושרים למנה על מנת לרכך את המזון / לערבב עם מזון רטוב / לעבור להזנה במזון רטוב בלבד (אם בוחרים בדרך זו חשוב לשים לב שכמות המזון היומית עונה על הצרכים האנרגטיים של בעל החיים לאור העובדה שהמזון מכיל כמויות גבוהות של מים).
מזון לכלבים
מלבד החשיבות לגיל יש חשיבות עצומה למצבו הפיזיולוגי ולרמת פעילותו-
בעלי חיים להם רמות פעילות מאוד גבוהות צריכים מנת מזון גדולה יותר, וכך גם נקבות בהריון/מניקות. בכלבות בהריון בתחילתו מומלצת הזנה רגילה, אך מאמצע ההריון ולאורך תקופת ההנקה מומלץ לספק מזון עשיר באנרגיה כדוגמת מזון גורים באופן חופשי.
בחתולות מומלץ להעביר למזון גורים באופן חופשי מתחילת ההריון ועד סיום ההנקה. חשוב לשים לב כי הכלבה/החתולה נמצאת במצב גופני טוב (לא רזה מידי ולא שמנה מידי) לפני שמנסים להרביע אותה כיוון שמצב גופני שאינו תקין עלול להזיק לה ולגורים.
הנקודה האחרונה החשובה בבחירת מזון היא מצבו הבריאותי של בעל החיים.
קיימים מזונות רבים המותאמים לבעיות בריאותיות שונות בהן השמנה, סכרת, פגיעה בתפקודי כליות, פגיעה בתפקודי כבד וכדומה..
בחירת המזון הנכון עבור בעל חיים שבריאותו לקויה חיונית למניעת התדרדרות במצבו הבריאותי ומתן איכות חיים מקסימלית עבורו.
כמובן שבמקרים אלו המזונות נרכשים בהתאם להמלצות הוטרינר המטפל בכלב.
כלב וגלידה

קישורים חברתיים

צור קשר

חייגו: 054-7575958 או השאירו פרטיכם

דילוג לתוכן